Mentoring wydaje si臋 odpowiedzi膮 na wiele potrzeb, 聽jakie pojawi艂y si臋 w dzisiejszych, zmiennych czasach w firmach , kt贸re chc膮 by膰 nowoczesne, wydajne i skuteczne. Podsumujmy wi臋c pokr贸tce, jakie korzy艣ci przynosi mentoring w organizacjach.
Zatrzymanie 聽unikatowej wiedzy w firmie
Mentorzy wewn臋trzni to najbardziej do艣wiadczeni 聽pracownicy, kt贸rzy przekazuj膮 swoj膮 unikaln膮, gromadzon膮 cz臋sto latami wiedz臋 m艂odszym sta偶em pracownikom. Nie trzeba zatrudnia膰 trener贸w, nie trzeba prowadzi膰 prezentacji na temat w艂a艣ciwej postawy w pracy, stylu pracy z klientem czy radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Mentor przekazuje te informacje mentee, dok艂adnie wtedy, kiedy on tego potrzebuje 鈥 najcz臋艣ciej, kiedy ten 聽jest wprowadzany na nowe stanowisko. A chodzi przecie偶 cz臋sto o stosunkowo wysokie lub istotne stanowiska. Mo偶liwo艣膰 wzorowania si臋 na najlepszych pracownikach i uzyskania od nich informacji zwrotnej jest doskona艂膮 jako艣ciowo i korzystn膮 kosztowo opcj膮 dla firm.
Zapewnienie rozwoju najlepszym i najbardziej zaanga偶owanym pracownikom
Mentorami zostaj膮 wybrani, najlepsi w swojej dziedzinie pracownicy. Cz臋sto s膮 to ludzie o sporym sta偶u, z niejakim trudem znajduj膮cy nowe bod藕ce w pracy. Mentoring pozwala im na si臋gni臋cie po nowe wyzwanie i znalezienie si臋 w unikatowej i presti偶owej roli. Podobnie na mentee wybierani s膮 “High Potentials”. Dla nich mentoring mo偶e okaza膰 si臋聽bezcenn膮 trampolina do rozwoju. To zobowi膮zuj膮ce!
Poszerzenie zakresu kompetencji wszystkich zaanga偶owanych stron
Dobrze implementowany proces mentoringowy zasadza si臋 na wybieraniu efektywnych rozwi膮za艅. Do nich nale偶y skorzystanie z wykwalifikowanej pomocy przy wprowadzaniu procesu w firmie. Po co wywa偶a膰 otwarte drzwi? Profesjonalne kr贸tkie szkolenie dla zarz膮du 鈥 inicjuj膮cego proces, dzia艂u HR obs艂uguj膮cego proces, mentor贸w wewn臋trznych 鈥 prowadz膮cych procesy i mentee 鈥 b臋d膮cych aktywnymi odbiorcami mentoriali jest bardzo po偶膮dane, je艣li firma stawia na skuteczno艣膰 dzia艂a艅.
Zbudowanie kultury dzielenia si臋 wiedz膮
Jak wiemy, w dzisiejszych czasach nie ma os贸b samowystarczalnych, nie ma samowystarczalnych specjalist贸w, nie ma mened偶er贸w, kt贸rzy wiedzieli by wszystko, ani o zgrozo! wszechwiedz膮cych szef贸w. Wiedzy jest za du偶o, 偶eby j膮 ogarn膮膰 w pojedynk臋. Mentoring daje szans臋 na zbudowanie kultury otwartego dzielenia si臋 wiedz膮 i umiej臋tno艣ciami. Poza tym daje szans臋 na kultur臋 zaufania, 聽rado艣ci ze wsp贸艂pracy, wi臋kszej satysfakcji i presti偶u w obr臋bie firmy. Proces mentoringowy wyzwala mn贸stwo pozytywnych uczu膰 , a co najwa偶niejsze nie jest procesem jednostronnym, wr臋cz przeciwnie. Wi臋kszo艣膰 mentor贸w podkre艣la, 偶e sami wiele ucz膮 si臋 od swoich mentee.
Dodajmy, 偶e je艣li firmie zale偶y na wprowadzeniu u siebie mentoringu z sukcesem,聽 to najskuteczniejsza metod膮 jest si臋gni臋cie po wsparcie firmy szkol膮cej mentor贸w.
Pozwala to na:
- 艁atwiejsze pozyskanie aprobaty decydent贸w
- Doskonalenie umiej臋tno艣ci i szybkie osi膮gni臋cie sprawno艣ci dzia艂ania przez聽zarz膮dzaj膮cych procesem, trener贸w wewn臋trznych i samych mentor贸w
- U艂atwienie ka偶dego procesu poprzez uwiarygodnienie mentor贸w i ich umiej臋tno艣ci odpowienim,聽warto艣ciowym聽聽 szkoleniem
- Zmniejszenie liczby proces贸w zako艅czonych niepowodzeniem z powodu niedostatku wiedzy, umiej臋tno艣ci, niew艂a艣ciwego rozumienia sensu poszczeg贸lnych dzia艂a艅, spadku motywacji
- Zademonstrowanie swojej dba艂o艣ci o bezpiecze艅stwo mentee聽i etyk臋 pracy wymagan膮聽w roli mentora
- Zwi臋kszenie kontroli nad jako艣ci膮 ca艂ego procesu i zminimalizowanie szans na niepowodzenie.
Mentoring to nowoczesna metoda zindywidualizowanego rozwoju pracownik贸w oferuj膮ca wzrost cennych umiej臋tno艣ci, kompetencji i postaw oraz kreuj膮ca atmosfer臋 zaufania i dzielenia si臋 wiedz膮 dla dobra firmy i jej pracownik贸w.
Autorka: Agnieszka Kaseja, biznes coach, mentor przedsi臋biorczo艣ci i samozatrudnionych, szczeg贸lnie kobiet